Muistatteko Tähkän? Koska tyhmä Vuodatus hukkasi kaikki kuvat, laitan tähän yhden arkistoistani muistinvirkistykseksi. (Lisää kuvia täällä.)

Neuloin sen vuonna 2009 silloin nelivuotiaalle Tytärlapselle, juuri ennen Koppiksen syntymää. Takkia on pidetty ihan hirveesti, pesty ja pidetty, koska se sattumoisin oli lapsen lempineule niin kauan kuin se mahtui ja vähän vaikka ei enää mahtunutkaan. Tytärlapshan on aina ollut kovasti pitkä ikäisekseen, nyt 7-vuotiaana se on noin 135-senttinen ja ostin sille just kesäkengät kokoa 37.
Koppis on puolestaan pieni, mutta arvatkaa mitä!? Kaivoin eilen Tähkätakin esille nyt 3,5-vuotiasta Koppista varten, kun piti olla jotain pikaista lämmikettä pihamaalle. Ja voi vitsi, sehän on melkein kuin uusi!
Do you remember this Tähkä-jacket? I accidentally found it to warm up now 3,5 yrs old daughter. I have knitted it before she was born and her sister (in the pic above), then 4 yrs, loved it and used it a lot. I have also washed and washed it. And guess what! It is still almost as new! I really like this kind of quality wool knits, which can be used years after years. Pattern of this jacket is planned to be published in Jenni´s and my next book, which has now planned to be published in January. Hooray!



Takki on vielä pikkusen reilu, mutta jotenkin riemastuttava on ajatus siitä, että sillä on vielä monia käyttövuosia jäljellä. Ai juu, pipon neulasin ihan huvikseen Handun BFL:stä, ihan tollaisella ristikkoisella palmikohtavalla tsydeemillä. Väri on aika herkullinen?
Tähkä on muuten tulossa mun ja Jennin neulekirjaan, jos joku ohjetta kieli pitkällä kaipaa. Ja kirjan tämänhetkinen julkaisuaikataulu on ensi tammikuulla. Jee!